Shëndeti Më shumë

Arsyet pse po ju dridhen duart

Prej tvteuta00:36, 14 Shkurt 2022

Pothuajse nuk ka asnjë person që të mos ketë qenë në një situatë kur duart i dridhen të paktën një herë

Nëse kjo ndodh para një takimi të rëndësishëm, është e qartë se do t’ia atribuoni frikës, por çfarë nëse duart tuaja fillojnë të dridhen pa asnjë arsye?

Dridhjet, ose kontraktimet e pavullnetshme të muskujve, bëjnë që duart të dridhen.

Mund të ndodhë në çdo kohë dhe mund të ndodhë herë pas here ose mund të jetë e përhershme, pra këto janë arsyet e mundshme.

Shumë kafeinë

Kafeina mund të mbistimulojë sistemin nervor, duke shkaktuar dridhje. “Edhe pse të gjithë kemi atë që njihet si dridhje fiziologjike, dridhje e padukshme e ekstremiteteve, kur sistemi nervor është i mbistimuluar, dridhjet mund të bëhen më të dukshme. Megjithatë, kjo lloj dridhjeje është e rastësishme dhe nuk zgjat shumë”, thotë farmacisti Abbas Kanani.

Nëse vëreni se duart po ju dridhen pasi keni pirë çaj ose kafe, përpiquni të reduktoni marrjen e kafeinës ose ta eliminoni fare.
Stresi

Farmacisti Kanani shpjegon se kur çlirohen hormonet e stresit rritet presioni i gjakut dhe zemra punon më shpejt.

“Kjo gjithashtu bën që muskujt të reagojnë, duke çuar në dridhje dhe dridhje të përkohshme, të cilat mund të lehtësohen me teknika të frymëmarrjes. Mundohuni të mbani frymën tuaj për disa sekonda, pastaj nxirrni ngadalë”, këshillon ai.

Flini

Nëse keni probleme me gjumin për një periudhë të gjatë kohore, dmth. nuk flini mjaftueshëm, mund të ndikojë në reflekset neurologjike dhe të shkaktojë dridhje të duarve. Edhe në këtë rast dridhja është e përkohshme dhe do të kalojë kur të pushoni.
Sklerozë të shumëfishtë

Dridhjet për shkak të sklerozës së shumëfishtë shkaktohen kryesisht nga dëmtimi i trurit të vogël dhe nervave që çojnë në të”, shpjegon doktor Handford.

Nëse vuani nga kjo sëmundje dhe keni problem me dridhjet, mjeku ju këshillon që të konsultoheni me mjekun për t’ju rekomanduar terapi.

Atak në zemër

Dridhjet janë të zakonshme pas një ataku në zemër, më shpesh në duar ose krahë.

“Arsyeja për këtë janë enët e vogla të gjakut në tru, të cilat ndodhen në rajonet përgjegjëse për kontraktimet e vullnetshme të muskujve. Dridhja e duarve që është pasojë e kësaj do të zhduket vetëm pas gjashtë muajsh,” tregon Dr. Handford. jashtë.

Sëmundja e Parkinsonit

Rreth 80 për qind e njerëzve me sëmundjen e Parkinsonit kanë dridhje, e cila ndonjëherë është simptoma e parë e sëmundjes.

“Mund të ndodhë gjatë pushimit, por edhe kur jeni duke bërë diçka. Mjeku mund t’ju përshkruajë medikamente, por edhe terapi që ju ndihmojnë”, thotë doktor Handford.

Si të ndaloni dridhjet

Kur bëhet fjalë për dridhjet e shkaktuara jo nga mjekësia, mjekët ju këshillojnë të shmangni kafeinën, alkoolin dhe stimuluesit e tjerë, të punoni në lehtësimin e stresit dhe t’i përmbaheni zakoneve të shëndetshme të jetesës.

Në çdo rast, nëse vëreni dridhje, dhe nuk jeni të sigurt se cili është shkaku, ose keni simptoma të tjera, sigurohuni që të kontaktoni një mjek.

  • 1

    Radio