Rajoni/Bota Më shumë

Homazh për heroin

Prej tvteuta14:28, 8 Prill 2015

Në Durrës është përkujtuar 76-vjetori i rënies heroike të Mujo Ulqinakut, përkatësisht I Mujo Cakulit me origjinë nga Ulqini. Në monumentin e Heroit të Popullit Mujo Ulqinaku qëndrojnë emrat e të rënëve që me gjakun e tyre u bënë luftëtarët dhe dëshmorët e parë të Rezistencës Antifashiste në Europë. Sipas kryebashkiakut Vangjush Dako kjo datë shënon edhe aktin më madhor e patriotik në emër të lirisë dhe e rreshtuan Shqipërinë përkrah aleancës antifashiste.

  • 1

    Radio