Aktuale Më shumë

Ylli i basketbollit dënohet me nëntë vjet burgim

Prej tvteuta18:50, 5 Gusht 2022

Një gjykatë në Rusi e ka dënuar të enjten yllin e basketbollit të femrave të SHBA-së, Brittney Griner me nëntë vjet burgim për posedim dhe kontrabandë të drogës.

Gjyqtarja Anna Sotnikova ka thënë se koha që Griner e ka kaluar në arrestim që nga muaji shkurt do t’i llogaritet në dënimin e saj, që e mori të enjten. Griner reagoi pas vendimit me emocione, verdiktin e të cilit e dëgjoi nga kafazi i pandehurit me një reagim në fytyrë.

Ndërsa përmblodhi provat dhe jepte gjetjet e saj, gjyqtarja tha se 31-vjeçarja Griner solli ilegalisht drogë në Rusi. Para se të shpallej vendimi jashtëzakonisht i shpejtë, Griner bëri një apel përfundimtar në gjykatë.

Ajo tha se nuk kishte ndërmend të shkelte ligjin duke cigare elektronike me vaj kanabisi në vend kur fluturoi në Moskë në shkurt për të luajtur basketboll në qytetin e Yekaterinburg.

Vëmendja tani i drejtohet mundësisë së një shkëmbimi të burgosurve me profile të larta që Sekretari amerikan i SHBA-së, Antony Blinken i propozoi Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov. Sipas marrëveshjes së propozuar, Griner dhe Paul Whelan, një amerikan i burgosur në Rusi me një dënim për spiunazh, do të liroheshin.

  • 1

    Radio