Sporti Më shumë

Mali i Zi me pesë skuadra në garat evropiane

Prej tvteuta10:31, 5 Korrik 2023

Pesë klube malazeze kanë aplikuar për pjesëmarrje në Kupat e Evropës për sezonin 2023/24, dy në atë të meshkujve dhe tre në konkurrencën e femrave, njoftoi Shoqata e Hendbollit të Malit të Zi.

Deri në afatin e paraparë, përmes Shoqatës së Hendbollit të Malit të Zi, aplikacionet në Federatën Evropiane të Hendbollit (EHF) për pjesëmarrje në Kupat e Evropës janë dorëzuar nga: RK Lovćen – ka shfrytëzuar mundësinë dhe ka dorëzuar kërkesë për një vend në Ligën Evropiane të EHF, pjesëmarrja në Kupën EHF u fitua në bazë të renditjes; RK Budućnost Podgoricë – Kupa EHF, skuadra e pestë në SBBet Ligën e Parë, vend shtesë pas tërheqjes së skuadrave që në bazë të vendosjes fituan të drejtën e pjesëmarrjes në kupat evropiane. RK Budvanska Riviera Budva, ORK Rudar dhe RK Berane hoqën dorë nga pjesëmarrja në Kupat Evropiane në 1949.

Kur bëhet fjalë për zonjat, për pjesëmarrje në skenën ndërkombëtare kanë aplikuar: ŽRK Budućnost Bemaks – EHF Champions League, ORK Rudar – EHF Cup, ekipi i parë i pjesës së rregullt të SBBet Ligës së Parë të Femrave; ŽRK Tivat – EHF Cup, ekipi i vendit të tretë i pjesës së rregullt të SBBet Ligës së Parë të Femrave. ŽRK Ulqini u tërhoq nga pjesëmarrja në kupat evropiane.

Lista e pjesëmarrësve të EHF Europa League dhe EHF Cup do të shpallet më 11 korrik. Shorti për kupat e përmendura evropiane është caktuar për 18 korrik në ora 11:00 në Vjenë.

  • 1

    Radio