Sporti Më shumë

Është ndarë nga jeta spanjolli Luis Suarez, legjenda e Interit

Prej tvteuta11:25, 9 Korrik 2023

Futbollisti spanjoll Luis Suarez Miramontes ka vdekur në moshën 88-vjeçare, ka bërë të ditur Interi i Milanit, ku ka kaluar periudhën më të gjatë dhe më të frytshme të karrierës së tij.
Një futbollist perfekt, i cili me gjithë talentin e tij ishte frymëzim për brezat e ardhshëm. Mirupafshim Luisito”, thuhet në postimin e Intervistës me lëvizjet e tij më të mira.

Suarez konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë gjatë viteve 1950 dhe 1960 të shekullit të kaluar, kur Kupa e Kampionëve të Evropës dhe futbolli në përgjithësi po zhvilloheshin me vrull të plotë.

Ai e filloi karrierën e tij profesionale në moshën 18 vjeçare në Deportivo La Coruña dhe një klub të vogël nga Barcelona, ​​Deportivo Kondal, ku kaloi një vit secili. Më pas pasoi një udhëtim në Barcelonë, ku për gjashtë vite nga viti 1954 deri në vitin 1961 u bë pjesë e “kremit” të futbollit në ekipin që fitoi dy tituj radhazi kampion, tre kupa kombëtare dhe dy kupa të qyteteve të ndershme.

I veshur me fanellën e Barcelonës, ai u nderua me “Topin e Artë” në vitin 1960.

Ai u transferua te Interi në vitin 1961 dhe deri në vitin 1970 kishte luajtur 256 ndeshje dhe kishte shënuar 42 gola. Në “nero-azuri” fitoi dy herë radhazi Ligën e Kampionëve, si dhe Kupën Ndërkombëtare dhe tri herë Serinë A. Ai e mbylli karrierën në Sampdoria në vitin 1973.

Me kombëtaren spanjolle fitoi Kampionatin Evropian në vitin 1964.

Në karrierën e tij të gjatë si trajner, ai ndryshoi shumë klube pa shumë sukses dhe ishte trajner i Spanjës nga viti 1988 deri në vitin 1991.

  • 1

    Radio