Aktuale Më shumë

BE i vendos 3 kushte Kosovës

Prej tvteuta09:11, 2 Qershor 2023

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka publikuar tri kërkesa për të dalë nga kriza në veri të Kosovës. Në një shkrim në Twitter, ai tha se BE ka paraqitur tri kërkesa të qarta:

– Zgjedhjet e reja lokale në veri,

– Sigurimi i pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës në zgjedhje,

– Fillimi i punës për themelimin e Asociacionit në kuadër të dialogut të lehtësuar nga BE-ja.

Borrell theksoi se dështimi i këtyre kërkesave, do të ketë pasoja të rënda në marrëdhëniet ndërkombëtare. Kërkesat e Borrell erdhën pas takimit të Osmanit me presidentin e Francës, Emanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

  • 1

    Radio