Kulturë Më shumë

Ndahen çmimet në “MTV Europe Music Awards”. Bieber triumfon

Prej tvteuta14:11, 26 Tetor 2015

Mbrëmë është mbajtur ceremonia e ndarjes së çmimeve Mtv Europe Music Awards. Justin Bieber ishte fituesi i më i madh duke fituar gjithsej pesë çmime. Andrea Bocelli dhe Tori Kelly kanë magjepsur publikun me një duet të jashtëzakonshëm, dhe Pharrell Williams ka mbyllur ceremoninë MTV EMA me një mesazh të fuqishëm duke bërë thirrje për liri. Kjo ishte ceremonia e paharrueshme 2015 MTV EMA, me performancat e fuqishme nga yje më të mëdhenj të muzikës në botë, e cila është transmetuar drejtpërdrejt në mbarë botën. Ndarja e çmimeve MTV Europian, ka shënuar më shumë se 603 milion vota nga adhuruesit nga e gjithë bota, dhe në mesin e fituesve janë gjetur Justin Bieber, Ed Sheeran, Nicki Minaj, One Direction, Rihanna, Macklemore & Ryan Lewis, Taylor Swift, Shawn Mendes dhe shumë të tjerë. Një tjetër lajm i mirë i kumtuar në fund të shfaqjes spektakolare ishte se ceremonia e MTV EMA 2016, vitin e ardhshëm do të mbahet në qytetin holandez Rotterdam. Ja cmimet fituese te kesaj mbremjeje

BEST SONG
Winner *** Taylor Swift ft. Kendrick Lamar – “Bad Blood”
Ellie Goulding – “Love Me Like You Do”
Major Lazer & DJ Snake ft. MØ – “Lean On”
Mark Ronson ft. Bruno Mars – “Uptown Funk!”
Wiz Khalifa ft. Charlie Puth – “See You Again”

BEST VIDEO
Winner *** Macklemore & Ryan Lewis – “Downtown”
Kendrick Lamar – “Alright”
Pharrell Williams – “Freedom”
Sia – “Elastic Heart”
Taylor Swift ft. Kendrick Lamar – “Bad Blood”

BEST FEMALE
Winner *** Rihanna
Ellie Goulding
Miley Cyrus
Nicki Minaj
Taylor Swift

BEST MALE
Winner *** Justin Bieber
Ed Sheeran
Jason Derulo
Kanye West
Pharrell Williams

BEST NEW ACT
Winner *** Shawn Mendes
Echosmith
James Bay
Jess Glynne
Tori Kelly

BEST POP
Winner *** One Direction
5 Seconds of Summer
Ariana Grande
Justin Bieber
Taylor Swift

BEST ELECTRONIC
Winner *** Martin Garrix
Avicii
Calvin Harris
David Guetta
Major Lazer

BEST ROCK
Winner *** Coldplay
AC/DC
Foo Fighters
Muse
Royal Blood

BEST ALTERNATIVE
Winner *** Lana Del Rey
Fall Out Boy
Florence + the Machine
Lorde
Twenty One Pilots

BEST HIP HOP
Winner *** Nicki Minaj
Drake
Kanye West
Kendrick Lamar
Wiz Khalifa

BEST LIVE ACT
Winner *** Ed Sheeran
Foo Fighters
Katy Perry
Lady Gaga & Tony Bennett
Taylor Swift

BEST WORLD STAGE
Winner *** Ed Sheeran V Festival, Hylands Park, UK 2014
Afrojack Derry-Londonderry, Northern Ireland, UK 2014
Alicia Keys O2 Academy Glasgow, Scotland, UK 2014
B.O.B. Kuala Lumpur, Malaysia 2014
Biffy Clyro O2 Academy Glasgow, Scotland, UK 2014
Charli XCX Circus, Helsinki, Finland 2014
Dizzee Rascal Isle of MTV, Malta 2014
Iggy Azalea Wireless Festival, London, UK 2014
Jason Derulo Isle of MTV, Malta 2015
Jessie Ware Cork, Ireland 2014
Kaiser Chiefs MTV Crashes Plymouth, UK 2014
Slash O2 Academy Glasgow, Scotland, UK 2014
Tomorrowland Belgium & Brazil 2015
YG MTV Evolution, Manila, Philippines 2015

BEST PUSH
Winner *** Shawn Mendes
Echosmith
James Bay
Jess Glynne
Kwabs
Natalie La Rose
Royal Blood
Shamir
Tori Kelly
Years & Years
Zara Larsson

BIGGEST FANS
Winner *** Justin Bieber
5 Seconds of Summer
Katy Perry
One Direction
Taylor Swift

BEST LOOK
Winner *** Justin Bieber
Macklemore & Ryan Lewis
Nicki Minaj
Rita Ora
Taylor Swift
BEST COLLABORATION
Winner *** Justin Bieber Skrillex & Diplo – “Where Are Ü Now”
David Guetta ft. Nicki Minaj, Bebe Rexha & Afrojack – “Hey Mama”
Mark Ronson ft. Bruno Mars – “Uptown Funk”
Taylor Swift ft. Kendrick Lamar – “Bad Blood”
Wiz Khalifa ft. Charlie Puth – “See You Again”

VIDEO VISIONARY AWARD
Winner *** Duran Duran
BEST U.S. ACT
Winner *** Taylor Swift
Beyoncé
Kendrick Lamar
Nick Jonas
Nicki Minaj

BEST CANADIAN ACT
Winner *** Justin Bieber
Carly Rae Jepsen
Drake
Shawn Mendes
The Weeknd
BEST UK & IRELAND ACT
Winner *** Little Mix
Jess Glynne
One Direction
Ed Sheeran
Years & Years

BEST DANISH ACT
Winner *** Lukas Graham
Ankerstjerne
Christopher
Djämes Braun
Topgunn

BEST FINNISH ACT
Winner *** Lukas Graham
Antti Tuisku
Kasmir
Mikael Gabriel
Robin

BEST NORWEGIAN ACT
Winner *** Astrid S
Donkeyboy
Kygo
Madcon
Sandra Lyng
BEST SWEDISH ACT
Winner *** The Fooo Conspiracy
Alesso
Avicii
Tove Lo
Zara Larsson

BEST GERMAN ACT
Winner *** Lena
Andreas Bourani
Cro
Revolverheld
Robin Schulz

BEST DUTCH ACT
Winner *** Kensington
Dotan
Martin Garrix
Natalie La Rose
Oliver Heldens
BEST BELGIAN ACT
Winner *** Dimitri Vegas & Like Mike
Lost Frequencies
Netsky
Oscar & The Wolf
Selah Sue

BEST SWISS ACT
Winner *** Stefanie Heinzmann
DJ Antoine
Lo & Leduc
Can “Stress” Canatan
77 Bombay Street

BEST FRENCH ACT
Winner *** Black M
The Dø
The Avener

  • 1

    Radio