Aktuale Më shumë

Sulmuesi i Watford Emmanuel Dennis nuk do të udhëtojë në Kupën e Kombeve të Afrikës me Nigerinë

Prej tvteuta17:27, 31 Dhjetor 2021

Federata e Futbollit të Nigerisë konfirmoi se sulmuesi Dennis është “falur” nga skuadra, në një nxitje të madhe për Watford.

Dennis, golashënuesi më i mirë i tetë golave ​​i Watford, ishte përfshirë në listën e 28 lojtarëve të Augustine Eguavoen për turneun në Kamerun.

Megjithatë, trajneri Claudio Ranieri ngriti dyshime për përfshirjen e Dennis duke zbuluar se Nigeria mund të ketë humbur afatin për të informuar ‘Hornets’ për qëllimin e tyre për ta përzgjedhur atë dhe se gabimi i administratës i dha Watford-it një zgjedhje nëse do ta lironte ose jo për detyrën ndërkombëtare.

Një deklaratë nga Federata e Futbollit të Nigerisë të premten në mëngjes konfirmoi se Dennis tani nuk do të shkonte më në turne dhe ai është zëvendësuar në skuadër.

Ata thanë: ‘Sulmuesi i shpejtë në formë Emmanuel Dennis, klubi i të cilit në Premier Ligën angleze po shkëlqen, është justifikuar.’

Ka gjithashtu sugjerime se mungesa e sigurisë për rolin që ai duhej të luante në AFCON gjithashtu luajti një rol në vendimin për lirimin e Denisit nga skuadra.

Watford luan dy ndeshje të ligës plus një ndeshje të FA Cup midis datës kur Dennis do të largohej dhe finales së AFCON.

Ato përfshijnë beteja vendimtare në fund të tabelës kundër Newcastle dhe Norwich.

Dhe ata tani do të kenë në dispozicion shënuesin ose krijuesin e 59 për qind të golave ​​të tyre këtë sezon në një moment kyç në përpjekjen e tyre për të mposhtur rënien

  • 1

    Radio