Sporti Më shumë

Gjermania ka harruar si fitohet kur ka mbetur edhe një vit deri te “Euro 2024”

Prej tvteuta14:36, 22 Qershor 2023

Gjëja e vetme pozitive që Gjermania ndoshta mund ta nxjerrë nga kriza e thelluar e përfaqësueses së saj është se Kampionati Evropian 2024 është ende një vit larg.

Edhe nëse pak e besojnë më, trajneri i Gjermanisë, Hansi Flick, këmbëngul se është koha e mjaftueshme për të ndryshuar gjërat përpara se të organizohet turneu. Flick u përpoq të justifikonte bindjen e tij të mërkurën pas paraqitjes së fundit zhgënjyese – një humbje 2:0 ndaj Kolumbisë që pa skuadrën e tij të vërshëllehej në pjesën e parë dhe përsëri në fund të ndeshjes.

“Me rezultatet, çfarë mund të them?”, Tha Flick. “Argumentet nuk janë në anën tonë”.

Disa tifozë madje mbanin pankarta me shkrimin “Flick our”, duke treguar se kush besojnë se meriton të fajësohet për rënien gjithnjë e më të madhe të Gjermanisë. Flick kishte thënë para fillimit të ndeshjes se ishte e domosdoshme të fitohej kundër Kolumbisë pas humbjes 1:0 në Poloni dhe barazimit 3:3 me Ukrainën javën e kaluar.

“Ne kemi nevojë për rezultate të suksesshme për të ndërmarrë hapat e ardhshëm, përndryshe do të jetë e vështirë”, pranoi Flick.

Megjithatë, kjo po rezulton e vështirë për ekipin e Flickut. Gjermania është kualifikuar si mikpritëse e “Euro 2024”, që do të thotë se nuk do të luajë ndonjë ndeshje zyrtare përpara turneut. Ndërsa, varet nga miqësoret për të ndërtuar besimin, por rezultatet jo të mira po japin efektin e kundërt. Pa përmendur emra, drejtori sportiv i Gjermanisë, Rudi Voeller, vuri në dyshim cilësinë e lojtarëve dhe sugjeroi që disa do të hiqen para turneut të vitit të ardhshëm.

  • 1

    Radio