Aktuale Më shumë

Varheli: Mali i Zi është në prag të përfundimit të negociatave

Prej tvteuta13:52, 8 Prill 2024

Komisioneri Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varheli, tha se shpreson që konferenca ndërqeveritare në qershor ta sjellë Malin e Zi në fazën përfundimtare të negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Evropian (BE). Ai theksoi se vendi ynë është në derën e pjesës finale të negociatave.

“Ka ende standarde që Mali i Zi duhet të përmbushë. Ne kemi një qeveri të re në Mal të Zi dhe një strukturë të re politike që ka filluar t’i japë ato,” tha Komisioneri Evropian në forumin “BE takon Ballkanin”, i cili po mbahet sot në Sofje.

Ai theksoi se “nuk ka rëndësi sa i vogël është vendimi”, por se gjithçka duhet marrë tani.

Varheli theksoi se është në interes jetik të BE-së që zgjerimi i saj të ndodhë sa më shpejt dhe se mbledhja e ardhshme e Komisionit Evropian duhet të mirëpresë anëtarët e rinj në fund të mandatit të tyre.

Ai shtoi se është e qartë se peizazhi gjeopolitik ka ndryshuar në tre vitet e fundit, veçanërisht që nga agresioni rus kundër Ukrainës, kriza e Covid…

“Zgjerimi duhet të ndodhë, kjo është e qartë. Është me rëndësi jetike që zgjerimi të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe ne po punojmë shumë për të mirëpritur anëtarët e rinj të BE-së. Dera është e hapur dhe ne mund të arrijmë reformat e nevojshme.” tha komisioneri në forum.

Ai tha gjithashtu se aktualisht janë nëntë vende kandidate, katër prej të cilave tashmë janë në negociata dhe tre kanë dritën jeshile për këtë.

  • 1

    Radio