Aktuale Më shumë

“Van Basten, kush?”, talenti slloven mahnit me golin ndaj Suedisë

Prej tvteuta15:55, 28 Shtator 2022

Talenti i Kombëtares sllovene Benjamin Sheshko shënoi një gol spektakolar në ndeshjen e Ligës së Kombeve kundër Suedisë (1:1) që kujton kryeveprën e Marco van Bastenit me Holandën në finalen e Kampionatit Evropian 1988 kundër Bashkimit Sovjetik.

Në minutën e 28-të, pas një topi të gjatë të Petr Stojanoviqit, Sheshko nuk e priti dhe goditi me të majtën, duke e lënë pa mundësi portierin e Suedisë Robin Olsen.

Komentuesit sllovenë nuk mund ta besonin se çfarë gol shënoi dhe njëri prej tyre bërtiti “Ku je Van Basten?”, ndërsa një tjetër tha: “A po fle i qetë Van Basten?“.

Sheshko 19-vjeçar është një nga talentet më të mëdhenj të futbollit në botë. Futbollisti luan për kombëtaren sllovene dhe paraqitjet e tij të shkëlqyera në RB Salzburgun tërhoqën interesimin e klubeve më të mëdha botërore.

Megjithatë, ai tashmë ka rënë dakord të kalojë në RB Leipzig sezonin e ardhshëm. Ai nënshkroi një kontratë pesëvjeçare në një transferim prej 24 milionë eurosh.

  • 1

    Radio