Aktuale Më shumë

“Usyk – Joshua 2”, kush do ta fitojë rimeçin e shumëpritur?

Prej tvteuta11:40, 20 Gusht 2022

Ndër vite ka pasur boksierë që nuk janë vlerësuar kurrë sa e meritojnë. Që nuk marrin njohjen e merituar për arritjet dhe aftësitë që i kanë.

Anthony Joshua ka qenë prej kohësh një prej tyre. Ai ka fituar tituj të botës në kategorinë e rëndë, por gjithnjë ka pasur një, “po, por” që e ka përcjellë.

Joshua nuk është në mesin e dhjetë boksierëve më të mëdhenj të kategorisë së rëndë të të gjitha kohërave. Por ai është 32-vjeçar dhe ka edhe disa vjet karrierë, nëse vendos për të mbetur në boks.

Ukrainasi Usyk është boksier elitar me punë të shkëlqyeshme të këmbëve. Por në paraqitjet publike në Jeddah, ai është dukur më i shëndoshë. Por menaxheri, Egis Klimas, është shprehur shumë i kënaqur me formën e Usykut.

Nëse Usyk është në gjendjen në të cilën Klimas e ka paraqitur, muskujt që ka shtuar përfundimisht do t’i ndihmojnë në duelin e së shtunës mbrëma.

Nëse Joshua e mposht kampionin Oleksandr Usyk të shtunën në Jeddah të Arabisë Saudite, në luftën e tyre për titull të kampionit në versionet IBF, WBA dhe WBO dhe më pas e mposht kampionin në WBC, Tyson Fury, dhe kështu i unifikon titujt, opinionet do të ndryshojnë shpejt.

Joshua pritet të jetë në formën më të mirë, por të njëjtën gjë duhet ta presim edhe nga Usyk. Shumë presin që Usyk të fitojë me pikë. Por mos u befasoni nëse lufta përfundon para kohe.

Më 25 shtator të vitit të kaluar në stadiumin e Tottenhamit, Usyk mposhti Joshuan me vendim unanim dhe mori titujt e botës në versionet IBF, IBO, WBA dhe WBO. Joshua ka bilanc prej 24 fitoresh e dy humbje. Humbjen e parë ia kishte shkaktuar Andy Ruiz në qershor të vitit 2019. Ruizin e kishte mposhtur më pas në dhjetor të vitit 2019, për të kthyer titujt. Në dhjetorin e vitit 2020 kishte fituar edhe ndaj Kubrat Pulevit dhe tani kërkon fitoren ndaj Usykut.

Ukrainasi Usyk është i pandalshëm deri më tani. Ka 19 fitore, prej tyre 13 me ndërprerje.

Fituesi është vështirë të parashikohet. Por është e qartë se tifozët e boksit i pret një meç i madh

  • 1

    Radio