Sporti Më shumë

Ter Stegen bëhët “njeri merimangë”, thyen rekord në La Liga

Prej tvteuta17:06, 24 Tetor 2022

Marc  Andre Ter Stegen po kalon një sezon të jashtëzakonshëm në La Liga me ekipin e Barcelonës.

Ter Stegen u bë portieri i parë në historinë e La Ligës që ka arritur të mbaj nëntë herë portën e pa prekur në 11 ndeshjet e para të tij brenda një sezoni.

Portieri gjerman është mposhtur vetëm në dy ndeshje. Isak i Real Sociedad e kishte mposhtur  gjithashtu edhe Karim Beznema, Fede Valverde e Rodrygo që shënuan në El Clasico.

Deri më tani, Ter Stegen ka bërë 23 pritje, 17 prej tyre ishin brenda zonës.

Vetë, tre portierë kanë bërë diçka të krahasushme: Jan Oblak (2020/21), Claudio Bravo  (2014/15) dhe Victor Valdes (2011/12) por të tre këta ishin mposhtur në 11 ndeshjet e tyre të para.

Veç kësaj, Ter Stegen mbetet akoma i pa mposhtur në stadiumin “ Spotify Camp Nou” në La Liga në edicionin 2022/23

  • 1

    Radio