Rajoni/Bota Më shumë

Sulme ajrore në Azi, vriten 60 njerëz në koncert

Prej tvteuta18:52, 24 Tetor 2022

Të paktën 60 persona janë vrarë, duke përfshirë artistë dhe muzikantë të njohur, në një sulm ajror në një koncert në shtetin Kachin nga ushtria e Mianmarit.

“Tre avionë të Mianmarit raportohet se janë përfshirë në sulmin në fshatin Kansi,” tha të hënën Tony Cheng i Al Jazeera.

Mediat e huaja raportojnë se sulmet ndodhën ndërsa artistët po performonin në skenë si pjesë e 62-vjetorit të themelimit të Organizatës së Pavarësisë Kachin (KIO), një grup i fuqishëm separatist me bazë në veri të vendit.

Kjo vjen vetëm tre ditë përpara se ministrat e jashtëm të Azisë Juglindore do të mbajnë një takim në Indonezi për të diskutuar mbi zgjerimin e dhunës në vend.

Kombi i Azisë Juglindore ka qenë në trazira politike që nga marrja e pushtetit ushtarak më 1 shkurt 2021, i cili u prit me protesta paqësore mbarëkombëtare.

  • 1

    Radio