Sonte në ora 20:30 në TV Teuta mund të ndiqni emisionin “Portreti” me autoren Hatixhe Nelaj.

Prej tvteuta13:02, 1 Mars 2021

Protagonist Fadil Veliqi nga fshati Millë.Përveç që ka një biografi dhe veprimtari të bujshme,të parët e Veliqit posedonin 4 mullinj për bluarje të misrit,që konsiderohej një pasuri e madhe për kohën.Ai flet edhe për historiatin e Millës,fshat ky i cili ka poseduar rreth 48 mullinj për bluarje të drithrave. Milla dikur ka njoshë shumë mysafir  sidomos ulqinakët,Fadili shprehet se dikur nga Ulqini vinin të veronin në Millë për shkak të klimës së mirë,ujit të cilësisë së lartë, duke qëndruar me nga një muaj.Veliqi përmend  Lito  Begun, Ahmet Hoxhën  ,Mehmet Cucën etj.

Fakte,dëshmi histori nga e kaluara … Na ndiqni

 

  • 1

    Radio