Rajoni/Bota Më shumë

SHBA pas goditjes me raketa në Poloni: Mbrojmë çdo pëllëmbë territori të NATO-s

Prej tvteuta23:55, 15 Nëntor 2022

Pas goditjes me raketa në Poloni ka ardhur edhe reagimi i Pentagonit. Përmes zëdhënësit Pat Ryder, SHBA thekson se do të mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të Aleancës.

“Angazhimi ynë ndaj nenit 5 të NATO-s është i qartë: Do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të Aleancës”, tha zëdhënësi i Pentagonit, Pat Ryder.

Pentagoni raportoi se nisi menjëherë hetimet për ngjarjen, ndërsa edhe Letonia dhe Estonia fqinje dënuan veprimin e Kremlinit.

“Regjimi kriminal rus lëshoi ​​raketa që goditën jo vetëm civilët ukrainas, por edhe zbarkuan në territorin e NATO-s në Poloni. Letonia mbështet plotësisht miqtë polakë dhe dënon këtë krim”, tha qeveria letoneze.

  • 1

    Radio