Sporti Më shumë

Sa u paguan pilotët në Formula 1 këtë sezon?

Prej tvteuta18:15, 27 Tetor 2022

Në sezoni e këtij viti të Formula 1, Max Verstappen fitoi një kampionat të dytë botëror, teksa Lewis Hamilton dhe Mercedes kanë pasur probleme.

Red Bull ka dominuar duke lënë çiftin e Ferrarit, Charles Leclerc dhe Carlos Sainz, të frustruar në ndjekjen e fitoreve të garave në një vit ku Scuderia doli sërish si pretendentë për kampionatin.

Ky sezon pason titullin e parë botëror të Verstappen pas triumfit të tij dramatik në xhiron e fundit ndaj Hamiltonit më 2021. Pas kësaj, holandezi u shpërblye nga Red Bull me një kontratë të re afatgjatë që e ka parë atë t’i bashkohet Hamiltonit në krye të listave të pagave të – dhe nuk është çudi të shohësh pretendentët e kampionatit të sezonit të kaluar në krye të listës.

Ndërkohë që pagat e shoferëve nuk lëshohen në domenin publik nga skuadrat, shifrat e raportuara në media përdoren gjerësisht për të përcaktuar se sa paguhen sportistët nga ekipet e tyre përkatëse këtë sezon – edhe pse kjo nuk përfshin bonuse të lidhura me performancën ose të tjera shtesa komerciale, raporton Independent.

=1. Lewis Hamilton (Mercedes) – 40 milionë funte

=1. Max Verstappen (Red Bull) – 40 milionë funte

  1. Fernando Alonso (Alpine) – 15 milionë funte
  2. Lando Norris (McLaren) 12 milionë funte

=5. Sebastian Vettel (Aston Martin) – 11 milionë funte

=5. Daniel Ricciardo (McLaren) – 11 milionë funte

  1. Charles Leclerc (Ferrari) – 9 milionë funte

=8. Carlos Sainz (Ferrari) 7 milionë funte

=8. Valtteri Bottas (Alfa Romeo) 7 milionë funte

=8. Lance Stroll (Aston Martin) 7 milionë funte

  1. Sergio Perez (Red Bull) 6 milionë funte
  2. Kevin Magnussen (Haas) 4.8 milionë funte

=13. George Russell (Mercedes) 4 milionë funte

=13. Esteban Ocon (Alpine) 4 milionë funte

=13 Pierre Gasly (AlphaTauri) 4 milion £

  1. Alex Albon (Williams) 1.5 milionë funte

=17. Guanyu Zhou (Alfa Romeo) 730,800 £

=17 Mick Schumacher (Haas) 730,800 £

=17. Nicholas Latifi (Williams) 730,800 £

  1. Yuki Tsunoda (AlphaTauri) 364,900 £

  • 1

    Radio