Aktuale Më shumë

“Peshkaqenët” fitojnë bindshëm ndaj Sllovakisë

Prej tvteuta16:45, 31 Gusht 2022

Vaterpolistët malazezë mposhtën kombëtaren sllovake me rezultat 18:10 (4:1, 5:6, 6:1, 3:2), në ndeshjen e xhiros së dytë të Grupit A të Kampionatit Evropian në Split.

Mali i Zi e hapi mirë ndeshjen dhe kaloi në epërsi 4:0, pas së cilës sllovakët arritën të barazojnë dy herë deri në pjesën e parë, por peshkaqenët shkuan në pushim me epërsi 9:7.Në çerekun e tretë, skuadra e Vladimir Gojkoviqit e zgjidhi çështjen e fituesit pasi fitoi një avantazh 6:0 të paarritshëm për sllovakët deri në fund të ndeshjes.

Kombëtarja e Malit të Zi u drejtua drejt fitores nga Konstantin Averka me pesë gola dhe Marko Petkoviç me tre gola. Nga dy gola kanë shënuar Vlado Popadiq, Marko Mrshiq, Marko Petkoviq, Aleksa Ukropina dhe Miroslav Prekoviq. Lukas Seman ishte më efektivi për sllovakët me tre gola, ndërsa Samuel Balaz, Matej Čaraj dhe Robert Kaid shënuan dy herë, ndërsa Lukas Durik shënoi nga një gol.  Në xhiron e tretë të fazës së grupeve, Mali i Zi do të luajë kundër Italisë të premten në orën 19:00.

  • 1

    Radio