Sociale Më shumë

Papa Françesku pritet të vizitojë Kosovën dhe Serbinë

Prej tvteuta12:15, 8 Shtator 2016

Përveç  Beogradit, Papa Francesku mund të vizitojë edhe Prishtinën, në 12 muajt e ardhshëm.Sipas burimeve te deri tanishme , ai është ftuar nga kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ftesë për të cilën edhe Papa  kishte shprehur gatishmëri për ta realizuar.

Kisha Ortodokse serbe nuk është kundër një ftese të tillë deklarohet nga keto burime. Duke cituar mediat kosovare,ato shkruajne se edhe Hashim Thaçi të ketë thënë, pas një takimi me Papën, se ky i fundit kishte shprehur synimin për të vizituar Kosovën.

  • 1

    Radio