Sociale Më shumë

OBSH shpall gjendjen e emergjencës ndërkombëtare të virusit Zika

Prej tvteuta09:31, 2 Shkurt 2016

Organizata Botërore e Shëndetit shpalli dje gjendjen e emergjencës shëndetësore ndërkombëtare të virusit Zika.

Kjo është hera e katërt që OBSH shpall gjendjen e jashtëzakonshme në historinë e saj. Virusi Zika është zbuluar në një majmun në Ugandë në vitin 1947, ndërsa rasti i parë në njeri është regjistruar në Nigeri në vitin 1954. I lindur nga mushkonja, virusi ka qarkulluar në Afrikë dhe Azi për dekada të tëra dhe së voni në rajonin e Paqësorit, por asnjëherë nuk ka shkaktuar shumë shqetësim. Infeksione me virusin Zika tashmë po ndodhin në rreth 20 shtete dhe territore në Karaibe dhe Amerikën Veriore e Jugore.

Për këtë virus nuk ka ende trajtim të veçantë apo vaksinë

  • 1

    Radio