Aktuale Më shumë

Nimanbegu dhe Ushaku u ofrojne tituj shkencore akademikeve te CANU(VIDEO)

Prej tvteuta20:01, 2 Qershor 2016

Gjate séances se Kuvendit te Malit te Zi deputeti I Forces Genci Nimanbegu duke analizuar deklaratat e akademikeve nga CANU, tha se ato verrtetojne kvalifikimet qe ne I beme, se kjo shoqeri ka ende vendime te edukimeve te gabuara.

Nimanbegu tha se me iniciative te prof dr Ruzhdi Ushakut u kane derguar dy tituj akademikeve te CANU: hulumtimet etnolinguistike dhe hulumtimet onomatologjike me te cilat ata mund te sherbehen dhe te korrigjojne gabimet. Ushaku punoi ne njeren veper studimore 9 vite kurse ne tjetren 6 vite.

Ne si subjekt  politik edhe me shume na befason fakti se ne kete ekip redakcional ka akademike te cilet eshte dashur te reagojne te paret, por nuk kane reaguar, e poashtu ka perfaqesues dhe anetare te  shquar te partive politike te cilet sigurisht qe rrine pas kesaj dhe te cilet I kane shprazur druret dhe guret  mbi  te gjithe perfaqesuesit e pakicave dhe te gjitha partite politike me te cilat nuk pajtohen.

  • 1

    Radio