Aktuale Më shumë

Nëse digjeni nga dielli, dy përbërës natyralë janë ndihma e parë!

Prej tvteuta12:23, 5 Korrik 2023

Reduktojnë skuqjen dhe mbrojnë lëkurën

Ekspozimi i tepërt në diell nuk do ta bëjë lëkurën tuaj më të bukur dhe më të nxirë, por mund t’ju shkaktojë vetëm një problem shtesë – djegiet.

Gjithçka që mbetet pas kësaj është skuqje, kruajtje dhe djegie e lëkurës.

Nëse nuk doni të jeni “të kuq si gaforrja”, shmangni banjat e tepërta të diellit midis orës 11:00 dhe 16:00, sepse atëherë rrezet UV janë më të forta dhe nëse nuk jeni të kujdesshëm lëkura juaj do të dëmtohet, janë këshillat e dermatologut.

Prandaj, dermatologët sugjerojnë se aloe vera dhe vaji i kokosit mund të ndihmojnë në lehtësimin e djegieve dhe në reduktimin e plagëve të shkaktuara nga ekspozimi i tepërt në diell

  • 1

    Radio