Interesante Më shumë

Ndjekja më dramatike në historinë e dokumentarëve

Prej admin12:10, 30 Gusht 2022

E cilësuar si ndjekja më dramatike në historinë e dokumentarëve, skena e mëposhtme u kap në një plazh në ishullin Fernandina, një nga ishujt vullkanikë të paprekur Galapagos në brigjet e Ekuadorit, nga ekipi i prodhimit të Planet Earth II të BBC-së.

Aty shfaqet një iguana që qëndron instinktivisht  pa lëvizur në fillim, duke shpresuar të shmangë zbulimin ndërsa një gjarpër rrëshqet në ndjekje nga pas saj.

Kur bëhet e qartë se gjarpri do të godasë, iguana vrapon, por gjarpërinj të tjerë derdhen nga të çarat e shkëmbinjve përgjatë plazhit, duke u bashkuar në ndjekje.

Pamjet dramatike më poshtë, të xhiruara në vitin 2016 dhe të transmetuara nga Sir David Attenborough, përcjellin këtë betejë për jetë a vdekje.

 

  • 1

    Radio