Aktuale Më shumë

NASA sot nis raketën më të fuqishme drejt hënës

Prej tvteuta10:19, 29 Gusht 2022

Agjencia Amerikane e Hapësirës është në prag të nisjes së një rakete gjigante drejt hënës.

Raketa e quajtur SLS është më e fuqishmja e zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, përmes të cilit synon të kthejë njerëzit në sipërfaqen e hënës pas një mungese 50-vjeçare, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Raketa është planifikuar të ngritet nga Qendra Hapësinore Kennedy në orën 08:33 me kohën lokale (12:33 GMT; 13:33 BST) të hënën.

Detyra e saj do të jetë të shtyjë një kapsulë të quajtur Orion, larg Tokës.

Kjo anije kozmike do të rrotullohet rreth hënës në një hark të madh përpara se të kthehet në shtëpi në Oqeanin Paqësor pas gjashtë javësh.

Orion nuk është i pajisur me ekuipazh për këtë demonstrim, por duke supozuar se i gjithë hardueri funksionon siç duhet, astronautët do të ngjiten në bord për një seri të ardhshme misionesh gjithnjë e më komplekse, duke filluar nga viti 2024.

“Gjithçka që po bëjmë me këtë fluturim Artemis I, ne po shikojmë përmes lenteve se çfarë mund të vërtetojmë dhe çfarë mund të demonstrojmë që do të zvogëlojë rrezikun për misionin e ekuipazhit Artemis II,” shpjegoi astronauti i Nasa-s, Randy Bresnik.

  • 1

    Radio