Interesante Më shumë

Mbreti Charles III do t’i shesë disa nga kuajt garues të mbretëreshës

Prej tvteuta20:12, 24 Tetor 2022

Mbreti Charles III do të shesë disa nga kuajt garues të cilët i ka trashëgua nga nëna e tij, mbretëresha.

Ajo ishte kultivuese e mprehtë e kuajve të garave.

Shtëpia e ankandeve Tattersalls në Newmarket tha se do të shiste 14 kuaj të Mbretëreshës Elizabeth II të hënën, shkruan BBC-ja të hënën.

Pesë nga kuajt në ankand u trajnuan nga Andrew Balding me qendër në Kingsclere, Hampshire si dhe një kalë i dytë, i trajnuar nga Clive Cox.

Një tjetër i profilit të lartë është Just Fine, i cili u trajnua nga Michael Stoute nga Newmarkt, i cili mbikëqyri më shumë se 100 kuaj fitues mbretërorë.

Zëdhënësi i Tattersall, Jimmy Geroge, tha: “Nuk është asgjë e pazakontë. Çdo vit ata do të shesin kuaj. Mbretëresha kishte pela të saja, i rrite e pastaj i shiste. Nuk mund t’i mbajnë të gjitha”, ka thënë ai.

George tha se shitja e kuajve të mbretëreshës nuk simbolizonte fundin e lidhjes së familjes mbretërore me garat.

“Çdo vit pronarët shesin aksione. Madhëria e tij po e bën vetëm atë që e bëjnë pronarët”.

  • 1

    Radio