Aktuale Më shumë

Kurti dhe Osmani takohen me Macron

Prej tvteuta09:19, 11 Nëntor 2022

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri Albin Kurti u pritën dje në Pallatin Élysee nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

Në fokus të diskutimeve ishte marrëdhënia bilaterale në mes të dy shteteve dhe dialogut Kosovë-Serbi. Osmani dhe Kurti kanë folur edhe për tensionet në veri të vendit, duke theksuar se institucionet e Republikës së Kosovës mbeten të përkushtuara për paqe, stabilitet dhe garantimin e një mjedisi të sigurt për të gjithë qytetarët e vendit. Duke përmendur tendencat destabilizuese të Serbisë, përmes fuqizimit të strukturave ilegale të saj në Kosovë.

Në takim me homologun Macron, Presidentja Osmani dhe Kryeministri Kurti theksuan rëndësinë e përfundimit të procesit të liberalizimit të vizave përgjatë presidencës çeke të Këshillit të BE-së.

  • 1

    Radio