Rajoni/Bota Më shumë

Kina gjykon dhjetëra persona pas sulmit ndaj grave që tronditi vendin

Prej admin11:50, 30 Gusht 2022

Kina po gjykon dhjetëra njerëz, përfshirë zyrtarë policie, pas një sulmi të dhunshëm ndaj femrave  në një restorant që ka rindezur debatin mbi pabarazinë gjinore në ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Një grup prej 28 personash po përballen me ndjekje penale, thanë zyrtarët në provincën veriore të Hebeit në një deklaratë të hënën. Akuzat përfshinin përfshirje të drejtpërdrejtë në sulmin në Tangshan në qershor dhe të tjera që lidhen me aktivitete kriminale si drejtimi i kazinove dhe grabitja që datojnë që nga viti 2012.

Tetë zyrtarë policorë janë arrestuar gjithashtu me pretendimet se ata siguruan mbrojtje për aktivitetet kriminale të njerëzve që kryen sulmin dhe gjithashtu morën ryshfet, njoftoi Agjencia zyrtare e Lajmeve Xinhua, duke cituar agjencinë e luftimit të korrupsionit në Hebei.

Njerëzit në mbarë Kinën u shprehen të zemëruar, kur videot u shfaqën në internet që tregonin burrat duke rrahur femrat në një restorant Barbecue, me një grua që tërhiqej nga flokët e saj jashtë dhe më pas rrihej. Nëntë të dyshuar u arrestuan më pas dhe qeveria e Tangshan u zotua të “dënojë ashpër” këdo që ishte i përfshirë.

Ky zotim bëri pak për të shuar zemërimin publik ose për të heshtur një debat të rinovuar rreth pabarazisë gjinore që Partia Komuniste në pushtet e ka shtypur në mënyrë të përsëritur në të kaluarën, duke e parë atë si një mjet për përhapjen e vlerave liberale perëndimore.

 

 

  • 1

    Radio