Aktuale Më shumë

Kanceri që njihet si ‘vrasësi i heshtur’, është në rritje te femrat

Prej tvteuta19:58, 7 Mars 2023

Studiuesit kanë paralajmëruar se shkalla e kancerit të pankreasit po rritet me shpejtësi te femrat e reja. Sipas shkencëtarëve, mënyrat e jetesës jo të shëndetshme mund të jenë përgjegjëse për këtë rritje të numrit.

Kanceri i pankreasit njihet gjithashtu si ‘vrasësi i heshtur’, pasi zakonisht nuk shfaq asnjë simptomë ose nëse simptomat ekzistojnë, atëherë ato shpesh janë të vështira për t’u identifikuar si shenja të kancerit të pankreasit.

Rritje e rasteve te femrat
Shkencëtarët në Los Angeles, SHBA, kanë paralajmëruar se rastet e kancerit të pankreasit te gratë nën moshën 55 vjeçare janë rritur me 2.4 për qind më shumë se ato të meshkujve të së njëjtës moshë. Autori i studimit, Dr Srinivas Gaddam, drejtor i asociuar i Instituti i Kancerit në Cedars-Sinai në Los Anxhelos, tha, “Mund të themi se shkalla e kancerit të pankreasit tek gratë po rritet me shpejtësi, gjë që tërheq vëmendjen për nevojën për kërkime të mëtejshme në këtë fushë.” “Ka nevojë për të kuptuar këto tendencat dhe për të bërë ndryshime sot, në mënyrë që kjo të mos prekë gratë në mënyrë disproporcionale në të ardhmen”, ka shtuar Dr Gaddam.

Rreth studimit
Mjekët shikuan të dhënat e pacientëve që ishin diagnostikuar me kancer midis 2001 dhe 2018. Ata zbuluan se normat u rritën në të dy gjinitë, megjithatë, kishte një hendek gjinor në grupmoshat më të reja. Duke publikuar gjetjet në revistën Gastroenterology, Dr Gaddam vuri në dukje se nivelet e mbijetesës po përmirësohen, por kryesisht tek meshkujt. Këtu janë disa shenja paralajmëruese të kancerit të pankreasit që nuk duhet t’i anashkaloni.

Verdhëza
Verdhëza është një gjendje që i referohet zverdhjes së syve dhe lëkurës tuaj. Shumica e njerëzve me kancer pankreatik kanë verdhëzën si një nga simptomat e tyre të para. Kjo simptomë zakonisht shfaqet kur kanceri fillon në kokën e pankreasit, pranë kanalit të përbashkët biliar. Këto kancere mund të shtypin kanalin dhe të shkaktojnë verdhëz. Identifikimi i kësaj shenje në një fazë të hershme mund të ndihmojë në opsione më të mira trajtimi.

Dhimbje barku ose shpine
Kanceret që fillojnë në trupin ose bishtin e pankreasit mund të rriten në madhësi dhe të fillojnë të shtypin organet e tjera pranë. Kjo mund të çojë në dhimbje të pakëndshme barku ose shpine. Kanceri gjithashtu mund të përhapet në nervat që rrethojnë pankreasin, gjë që gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje shpine.

Të përziera dhe të vjella
Nëse kanceri i pankreasit rritet dhe shtyp në skajin më të largët të stomakut, mund të bllokojë pjesërisht stomakun tuaj dhe të vështirësojë kalimin e ushqimit. Kjo mund të çojë në naze, të vjella dhe dhimbje në zonën e barkut që përkeqësohet pas ngrënies. Ju gjithashtu mund të përjetoni humbje të paqëllimshme në peshë dhe humbje të oreksit.

  • 1

    Radio