Aktuale Më shumë

Ja se cilat janë ushqimet më të mira për zhvillimin e kockave tek fëmijët

Prej tvteuta15:31, 30 Tetor 2022

Produktet e qumështit: Djathi, kosi, qumështi janë disa nga produktet më kryesore që mund të kontribuojnë në zgjatjen e trupit.
Këto produkte përmbajnë vitaminat A, B, D dhe E, që janë të gjitha të nevojshme për zhvillimin dhe forcimin e kockave tek fëmijët, por edhe tek të rriturit.

Mishi i pulës:  Ky mish përmban sasi të lartë të proteinës që ndihmon në zhvillimin e kockave.  

Vezët: Veza është një burim proteinash që duhet ta shtoni në dietën ushqimore. Të bardhat e vezës përmbajnë 100% proteina që ndihmojnë në rritjen e kockave. Ato përmbajnë gjithashtu edhe vitaminën B12, që mban trupin të shëndetshëm.

Bananet:  Ky frut përmban një sërë përfitimesh shëndetësore, një prej të cilave është edhe forcimi i kockave. Bananet përmbajnë sasi të lartë të magnezit, kalciumit, kaliumit dhe probiotikët, lëndë ushqyese këto shumë të nevojshme për trupin.

Peshku: Peshqit si salmoni, tuna janë të pasura me vitaminën D që luan rol kyç në zhvillimin e kockave, Vitamina D ndihmon gjithashtu në absorbimin e kalciumit, që ndihmon në forcimin e kockave tek fëmijët, ndaj është me rëndësi që këto ushqime t’i shtoni në dietën tuaj

  • 1

    Radio