Aktuale Më shumë

“Heroi” Bud Spencer, ndahet nga jeta

Prej tvteuta09:58, 28 Qershor 2016

Ka ndërruar jetë pasditen e se henes  aktori i mirënjohur  Bud Spencer. Lajmi është konfirmuar nga i biri Giuseppe Pedersoli.“Babai ndërroi jetë qetësisht rreth orës 18:15. Nuk vuajti, na kishte të gjithëve pranë. Fjala e tij e fundit ishte “Faleminderit”.”, kjo ka qenë edhe fjala e djalit të Bud Spancer.

Me rolet e tij ai u kthye ne një personazh te dashur dhe heroik në të gjithë botën.Bud Spencer ka lindur më 31 Tetor 1929 në Napoli. Ai u kthye në një aktor Italian të njohur dhe komedian i cili ka luajtur për një kohë të gjatë filma komiko-aksion ne Hollyvood, me aktorin e njohur italo-amerikan partnerin e tij Terence Hill.

Karriera e tij  fillon në vitin 1951, por ajo më së shumti merr vrullë gjatë viteve 70-dhjete kur së bashku me aktorin tjetër komik Mario Girotti, por i njohur si Terence Hill, luajtën 20 filma të cilët ishin të pelqyeshëm për publikun.Perveç aktrimit Bud Spencer ka qenë edhe një ish-notar profesionist gjithashtu edhe prodhues filmash, Gjithashtu ai është diplomuar për juridik dhe po ashtu kishte qenë edhe pilot helikopteri dhe ai kishte hapur një fond për bursa për studentet e rinj.

  • 1

    Radio