Aktuale Më shumë

Festë dhe protestë

Prej tvteuta10:04, 17 Shkurt 2016

Një qytet, një datë e shënuar, dy qëllime të ndryshme. ‎

Kjo është Prishtina, e cila e pret 17 shkurtin e tetë në mënyrë disi kontroverse.Nga njëra anë qeveria e nga tjetra opozita, të cilat e kanë shndërruar këtë qytet në “fushën e tyre të betejës”, duke e nxjerrë debatin politik jashtë sallës së tymosur të Parlamentit.Qeveria nga ana e saj ka organizuar një sërë aktivitetesh për këtë 8-vjetor, aktivitete të nisura që ditë më parë e që pritet të kulmojnë sot me parakalimin e FSK-së, homazhe në varrin e Presidentit Ibrahim Rugova, e pa harruar nderimet në Kullën e Jasharëve. Por opozita ka zgjedhur që këtë datë ta shfyrtëzojë si një mundësi për të thirrur në shesh të gjithë të pakënaqurit.

Një thirrje kjo e përsëritur disa herë, fundi i së cilës nuk ka qenë aspak i këndshëm.  Kësaj radhe, Newborn vjen i ndrydhur. I rrethuar me tela me gjemba që simbolizojnë izolimin e Kosovës. Në 8 vite Kosova ka bërë shumë, por izolimi vijon të jetë plaga më e madhe e kësaj shoqërie.

  • 1

    Radio