Aktuale Më shumë

Fajon: Vizat tashmë varen nga Kosova

Prej tvteuta12:11, 8 Shtator 2016

Eurodeputetja Tanja Fajon ka deklaruar  se pa miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit të Kufirit me Malin e Zi dhe pa luftimin e korrupsionit s’ka liberalizim të vizave për Kosovën me Bashkimin Evropian.Kështu ka thënë në një intervistë raportuesja për liberalizimin e vizave me Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon.

Sipas saj, datën e heqjes së vizave tashmë e cakton Kosova.Fajon duke thënë se tani topi është në fushën e Kosovës, ka shtuar se me votën e fundit në LIBE Parlamenti Evropian i ka dërguar mesazhe të qarta lidershipit kosovar se ata janë seriozë rreth liberalizimit të vizave për kosovarët.“Vota e së hënës është jashtëzakonisht e rëndësishme.

Komiteti përgjegjës në Parlamentin Evropian ka miratuar raportin tim për liberalizim të vizave për Kosovën. Ne i kemi dërguar një mesazh të qartë Kosovës që jemi të përkushtuar në këtë proces”, ka thënë Fajon.

  • 1

    Radio