Rajoni/Bota Më shumë

Edhe Turqia në samitin e Ballkanit

Prej tvteuta13:53, 8 Shtator 2022

Një karrige është lënë bosh për Turqië në samitin e ardhshëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor, me BE-në, edhe pse thirrjet brenda Bruskselit për ndërprerjen e negociatave të anëtarësimit me Ankaranë.

Euraacitv raporton se unioni u k dërguar ftesa liderëve të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, dhe atyre të Norvegjisë, Zvicrës, Islandës, Lihtenshtajnit, Mbretërisë së Bashkuar, Ukrainës, Moldavisë, Gjeorgjisë. Në samit pritet te marrin pjesë edhe Turqia, Armenia dhe Azerbajxhani.

Takimi BE-Ballkan do të zhvillohet në Pragë, pasi Çekia mban aktualisht presidencën e radhës të BE-së. Eventi organizohet pak përpara  një takimi jozyrtar të krerëve të Bashkimit Europian në 7 tetor.

  • 1

    Radio