Aktuale Më shumë

Cili është vendi më i vizituar në botë ?!..

Prej tvteuta16:33, 30 Gusht 2022

TOP 10 Vendet më të vizituara në Botë

Jam i sigurt që të gjithë jemi dakord që të bësh një pushim është e rëndësishme për të gjithë ne.
Kur duam të vendosim për një pushim të mirë, shumë prej nesh duam të jemi sigurt që është destinacioni i duhur.
Dhe biem ne dilemë se cilat vende janë më të vizituarit , çfarë të vizitojmë apo se si i vlersojnë turistët pushimet e tyre në një vend të caktuar.

Ja lista e TOP 10 Vendeve më të vizituara në Botë:

#10 Turqia
Turqia ka një rekord të mbërritjes së 31.3 milion vizitorë që nga Dhjetori i vitit 2016. Disa nga atraksionet e gjetura janë Kalaja Bodrum e cila është një nga kështjellat më mbresëlënëse të Kryqtarëve në botë. Grand Pazari në Stamboll, i cili është një treg historik.

 

#9 Tajlanda
Tajlanda ka një rekord të mbërritjes së 32.6 milion vizitorëve që nga Dhjetori i vitit 2016. Ky vend është ndër vendet më romantike në botë. Midis shumë monumenteve të tij të famshme janë Grand Palace, Ishujt Phi Phi dhe Plazhi Pa Tong.

 

#8 Meksika
Me 35 milion vizita turistike në rekordin e saj, Meksika bie në vendin e 8 ndër vendet më të vizituara në botë. Rezulton se ky vend ka për të ofruar shumë më tepër përveç kuzhinave të tyre me famë botërore. Kur jeni në Meksikë duhet të vizitoni Kankun, Los Cabos dhe Tutum.

 

#7 Gjermania
Me 600,000 më shumë turistë se Meksika, Gjermania është vendi i 7-të më i vizituar në botë. Gjermania është gjithashtu në mesin e 10 vendeve më të mëdha në Evropë. Këtu mund të shihni vendet kryesore që duhet të vizitoni në kryeqytetin e saj Berlinin.

#6 Mbretëria e Bashkuar
Mbretëria e Bashkuar krenohet me vizita të mëdha prej 35.8 turistësh në vit. Mbretëria e Bashkuar është një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, e cila gjithashtu ndodh të jetë një nga kishat më të famshme në botë e njohur si Abacia e Westminsterit. Ju gjithashtu duhet të vizitoni kullën e famshme të orës në Universitetin e Birminghamit me emrin Old Joe

#5 Italia
Me gati 20 milion vizita më shumë se Britania e Madhe, Italia është vendi ynë i 5-të më i vizituar. Është shtëpia e kishës së famshme Bazilikën e Shën Pjetrit dhe shumë skulptura madhështore.

#4 Kina
Besoni apo jo, Kina renditet mjaft lart në listë. Vendi edhe pse i famshëm për aftësinë e tyre për të prodhuar gjithçka, gjithashtu ka disa atraksione turistike për të ofruar. Padyshim, Muri i madh i Kinës është ndër këto atraksione. Ajo ndiqet nga afër nga Ushtria Terrakote dhe Pallati Potala.

#3 Spanja
Spanja ofron atraksione të zhanreve të ndryshme. Ajo është shtëpia e kishave të famshme për ata që vlerësojnë strukturat historike fetare. Pastaj është edhe Ibiza që dikur ishte etiketuar si kryeqyteti i festave në botë. Spanja ka regjistruar 75.5 milion vizita turistësh që nga viti 2016 e cila zë pozitën numër 3 në top listën tonë.

#2 Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Që nga shekujt e mëparshëm, një shumicë e popullsisë së tokës dëshiron të migrojë në SH.B.A. Për disa arsye, është bërë një besim popullor se nuk ka varfëri në Amerikë. Kjo ndoshta është një nga arsyet që Shtetet e Bashkuara janë vendi i 2-të më i vizituar në botë me vizita turistike të regjistruara prej 75.6 milion.

#1 Franca
Franca ka regjistruar 82.6 milion numër të turistëve. Nuk shkon pa thënë se Parisi është qyteti më i vizituar në Francë. Kush nuk ka dëgjuar për Kullën Eiffel apo Notre Dame, apo jo? Ka edhe Muzeun e Luvrit dhe Pallatin e Versajës për të ndaluar kur jeni në Francë..

 

  • 1

    Radio