Aktuale Më shumë

Çfarë ndodh nëse hamë të njëjtin ushqim çdo ditë?

Prej tvteuta13:35, 14 Shtator 2022

Një dietë e ekuilibruar është e nevojshme për trupin tonë, ai ka nevojë për ushqime të ndryshme me të gjitha lëndët ushqyese për të funksionuar siç duhet
Por nëse hamë të njëjtat ose të paktën të njëjtin kombinim ushqimesh çdo ditë, është e dëmshme për shëndetin tonë. Pasojat e një diete të pabalancuar mund të jenë shkatërruese.

1. Ju rrisni rrezikun e sëmundjeve të ndryshme.

Nëse hani në mënyrë uniforme, jeni në rrezik më të lartë për sëmundje të ndryshme. Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit që hanë të njëjtën gjë çdo ditë janë më të rrezikuar nga obeziteti jo i shëndetshëm, diabeti i tipit 2, presioni i lartë i gjakut dhe sëmundje të tjera kardiovaskulare.

2. Ju e privoni trupin tuaj nga lëndë ushqyese të rëndësishme.

Super ushqim apo jo, asnjë ushqim nuk përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që na duhen për shëndetin tonë. Pra, nëse hani të njëjtën gjë çdo ditë, trupit tuaj do t’i mungojnë vitaminat, mineralet dhe të ngjashme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të sigurohet diversiteti në meny.

3. Florës së zorrëve i mungojnë bakteret e mira.

Flora jonë e zorrëve gjithashtu dëshiron diversitet. Duhet të prodhojë mjaft bakterie të mira të zorrëve. Ne shpesh nënvlerësojmë se sa të rëndësishme janë zorrët tona për shëndetin: 70% e sistemit imunitar ndodhet aty dhe ndodhin shumë procese të rëndësishme detoksifikimi.

4. Jetëgjatësia mund të reduktohet.

Një studim zbuloi se gratë që hanë ushqime më të larmishme dhe më të shëndetshme jetojnë më gjatë se ato që hanë të njëjtat ushqime çdo ditë. Sa të ndryshme janë preferencat tuaja të menysë ndikon gjithashtu në jetëgjatësinë tuaj.

  • 1

    Radio