Aktuale Më shumë

Bob Dylan është fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi

Prej tvteuta16:22, 13 Tetor 2016

“Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2016 i ndahet Bob Dylanit, për krijimin e shprehjeve të reja poetike në traditën e bukur të këngës amerikane”, tha Sara Danius, sekretare e përhershme e Akademisë Suedeze, teksa shpalli fituesin në Stokholm.

Dylan, 75 vjeç, ka nisur karrierën muzikore në vitin 1959, në kafenetë e Minesotës Këngët si “Blowin’ in the Wind” dhe “The Times They are A-Changin” u bënë himne të antiluftës dhe lëvizjeve për të drejtat civile. Edhe kësaj herë në garë ishte shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare, por nuk arriti prap të jetë fitues.

  • 1

    Radio