Rajoni/Bota Më shumë

Bashkimi Europian dërgon 2 miliardë euro në Ukrainë

Prej tvteuta16:01, 18 Tetor 2022

Ukraina mori sot 2 miliardë euro fonde mbështetëse nga Bashkimi Europian. Ky është kësti i parë i një pakete prej 5 miliardë eurosh.

Dhurimi u bë për shkak të vazhdimit të luftës me Rusinë, e cila shpërtheu në shkurt të këtij viti.

Sulmet e rifilluara nisën në objektet e furnizimit me energji në qytetet kryesore të Ukrainës në fillim të tetorit.

Presidenti ukrainas, Voldymyr Zelenskyy tha se 30% e termocentralit është rrëzuar.

Sky News shkruan se kryeministri ukrainas Denys Shmyhal e përshëndeti mbështetjen e dorëzuar Kievit nga Bashkimi Evropian pasditen e sotme.

“Burimet shtesë financiare do të ndihmojnë në mbulimin e shpenzimeve urgjente buxhetore, veçanërisht për sferën sociale dhe humanitare”, u shpreh Shmyhal.

  • 1

    Radio