Aktuale Më shumë

A e dehidron kafeja trupin?

Prej tvteuta15:36, 30 Tetor 2022

Shumë njerëz pinë një gotë ujë bashkë me një filxhan kafeje. Pra, ata duan të balancojnë ekuilibrin e lëngjeve. Ekspertja e të ushqyerit Helga Strube shpjegon nëse kjo është vërtet e nevojshme.

Çdo mëngjes shumica e njerëzve kanë një filxhan kafe në tryezën e tyre. Por a është më mirë të shmangni kafeinën sepse thuhet se ajo e dehidraton trupin?

Jo, thonë sot ekspertët kryesorë të ushqyerjes!

Një gotë ujë me një filxhan kafe është një traditë e mirë, por jo thelbësore. Ashtu si çdo pije tjetër, kafeja përfshihet gjithashtu në bilancin e lëngjeve ditore, sipas një studimi të Shoqatës Gjermane për Ushqyerjen (DGE). Gjithashtu dhe studime të tjera aktuale kanë hedhur poshtë argumentin se kafeja dehidraton trupin.

Kafeina stimulon përkohësisht funksionin e filtrit të veshkave. Rezultati është një ose dy vajtje shtesë në tualet. Megjithatë, ky efekt zhduket shpejt dhe për këtë arsye është i parëndësishëm në ekuilibrin e përgjithshëm.

Por kujdes: Kafeja nuk rekomandohet si pije për shuhajtur etjen. Uji mineral ose pijet me pak kalori janë alternativa më e mirë!

  • 1

    Radio