Rajoni/Bota Më shumë

Zgjedhjet në Turqi, AKP e Erdogan fiton shumicën

Prej tvteuta10:52, 2 Nëntor 2015

Partia qeverisëse turke AKP duket se do të marrë shumicën në zgjedhjet parlamentare, të paktën sipas rezultateve paraprake.

Me thuajse të gjitha votat e numëruara, partia e presidentin Erdogan ka grumbulluar 49,6% të mbështetjes popullore, ndërsa partia kryesore opozitare CHP ka marrë vetëm 25,1%. Sipas mediave turke, partia pro kurde DHP dhe nacionalistët e MHP do të kalojnë pragun elektoral prej 10% dhe do të jenë pjesë e parlamentit.

Përpjekjet për të krijuar një qeveri koalicioni pas zgjedhjeve të qershorit dështuan, prandaj Turqia ju drejtua një raundi të ri zgjedhor. Por tashmë duket se pas dështimit në qershor, partia AKP do ta formojë e vetme qeverinë.

  • 1

    Radio