Sociale Më shumë

Tryezë e rrumbullakët për pozitën e gruas

Prej tvteuta20:20, 11 Shkurt 2016

Të shtunën do të mbahet tryezë e rrumbullakët me temë :”  Femra, dora, qe tund ardhmerinë e një populli, pozita e saj sot dhe problematikat, që kërkojnë zgjidhje.”  të organizuar nga Fondacioni “Nermin Vlora Falaschi” në koordinim me degën në Ulqin.

Ky takim mbahet  me rastin e 10 vjetorit te mbajtjes se Kuvendit te parë  të gruas intelektuale shqiptare në Ulqin

Marrin pjesë figura të ndritura të kombit shqiptar si: Zenepe Luka, Margarita Xhepa, Tinka Kurti, Irini Qirjako, Tefta Radi,Vllasova Musta,Vitore Sallaku Migena Arllati nga Gjakova .Do të ketë edhe të ftuara nga Presheva dhe Maqedonia.

Dr Zylfije Duraku- kryetarës së  degës.” Nermin Vlora Falaschi”  në Ulqin do ti ndahet medalja  nga kryetarja e Fondacionit Zenepe Luka   “Nderi i Fondacionit”, që deri tani e ka marrë vetëm Margarita Xhepa, artiste e popullit.

Referatin me temën “Femra, dora, qe tund ardhmerine e nje populli, pozita e saj sot dhe problematikat, qe kerkojne zgjidhje.”do të ligjëroi Hatixhe Nelaj anëtare e kryesisë së Fondacionit në fjalë

Tryeza mbahet ditën e shtunë me 13 shkurt në ora 18:00 në hapësirat e shkollës së muzikës në Ulqin.

  • 1

    Radio