Aktuale Më shumë

Takimi i Komitetit të Stabilizim Asociimit nesër në Bruksel

Prej tvteuta11:09, 24 Janar 2023

Mbledhja e dymbëdhjetë e Komitetit të Stabilizim Asociimit ndërmjet Malit të Zi dhe Bashkimit Evropian do të mbahet nesër në Bruksel, në format hibrid, njoftoi Qeveria.

Nga ana malazeze takimin do ta hap ministrja e Ekologjisë, Planifikimit Hapësinor dhe Urbanizmit dhe koordinatorja e punës së Ministrisë së Çështjeve Evropiane, Ana Novakoviq Gjuroviq, dhe në emër të Komisionit Evropian, shefi i Njësisë D2 për Mali i Zi dhe Serbia në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, Michael Miller.

Në kuadër të vizitës së saj të punës në Bruksel, Ministrja Novakoviq Gjuroviq do të ketë takime me Komisionerin për Politikë të Fqinjësisë dhe Zgjerim të BE-së, Oliver Varhelji dhe Komisioneren për Mjedis, Oqeane dhe Peshkim, Virginijus Sinkevičius. Ai do të takohet edhe me deputetët e Parlamentit Evropian, Vladimir Bilczyk, Thomas Wise, Tonino Pizzula dhe Viola Von Kramon, ndërsa plani i vizitës përfshin një takim me zëvendësdrejtorin për Evropën Perëndimore, Ballkanin Perëndimor, Turqinë dhe Britaninë e Madhe në Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm Marko Makovec.

  • 1

    Radio