Sociale Më shumë

Sulme terroriste në Paris. Deri tani numërohen mbi 150 të vdekur dhe qindra të plagosur

Prej tvteuta10:10, 14 Nëntor 2015

Sulmet terroriste të kryera mbrëmë në kryeqytetin Francez të Parisit, kanë shkaktuar deri tani vdekjen e mbi 150 personave dhe qindra të tjerë të plagosur, lajmërojnë mediat europiane.

Sulmet kanë ndodhur në vende të ndryshme, disa prej të cilëve ishin edhe vetëvrasje me bomba. Numri më i madh i viktimave duket së ishte në teatrin “Le Beteclan”, ku në momentin e sulmit po jepej shfaqje.

Mediat europiane lajmërojnë se sulmuesit janë eleminuar por se kjo nuk mund të konfirmohet saktësisht, dhe se po kërkohen bashkëpuntorët e mundshëm.

Presidenti francez Holland, pas sulmit ka dhënë urdhër për mbylljen e kufijve dhe ka shpallur gjendjen e jashtzakonshme.

  • 1

    Radio