Rajoni/Bota Më shumë

SHBA vret liderin e ISIS në Siri

Prej tvteuta14:51, 3 Shkurt 2022

Joe Biden ka konfirmuar vrasjen e njërit prej liderëve kryesorë të grupit militant Shteti Islamik në Siri.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Biden tha se trupat amerikane kanë vrarë Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi.

“Ne kemi hequr nga fushëbeteja Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi, liderin e ISIS. Të gjithë amerikanët janë kthyer shëndoshë e mirë nga operacioni”, thuhet në deklaratën e lëshuar për media nga zyra e presidentit Biden.

Biden ka bërë të ditur se operacioni është kryer nën drejtimin e tij dhe se është zhvilluar në veriperëndim të Sirisë.

Sipas presidentit amerikan, Biden, trupat amerikane kryen të operacion të kundër-terrorizimit me qëllim që bota të jetë një vend më i sigurt.

Forcat speciale amerikane kanë përndjekur xhihadistë të rangut të lartë gjatë bastisjeve në veriperëndim të Sirisë të enjten, ku u vranë 13 persona.

  • 1

    Radio