Kulturë Më shumë

Saubih Mehmeti: Urim me rastin e 28 Nëntorit Ditës së Flamurit

Prej tvteuta14:47, 28 Nëntor 2020

Në këtë periudhë të vështirë që po kalon njerëzimi në të gjithë globin, si pasojë e pandemisë me Virusin Corona, Covid 19, me një kujdes të shtuar dhe pa ceremoni, të gjithë shqiptarët, në trojet e tyre etnike, si popull autokton dhe kudo jetojnë e punojnë nëpër botë, kremtojnë me krenari dhe emocion, festën më të rënësishme të kombit shqiptar, 28 Nëntorin, Ditën e Flamurit Kombëtar.

Kjo datë nuk është e rastësishme, ajo përmbledh ngjarjet më të ndritshme për kombin tonë; 28 nëntor 1443 heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës. më 28 nëntor të vitit 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin kombëtar në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë. ndërkaq më 28 nëntor 1955, lindi Komandanti Legjendar, Adem Jashari. Kjo datë edhe shënon pavarësinë e kombit shqiptar.

Me këtë rast, Lidhja Demokratike në Mal të Zi, të gjithë bashkëkombasve në trojet etnike në Mal të Zi,  Shqipëri e Kosovë, Maqedoninë e Veriut e Luginë të Preshevës si dhe në diasporë, ju uron 28 Nëntorin, Ditën e Flamurit dhe pavarësisë së kombit shqiptar? Njëherit, lusim të gjithë shqiptarët kudo që janë e jo vetëm, për një kujdes më të shtuar ta kalojmë me sa më pak pasoja këtë të keqe që i kanoset njerëzimit në tërë botën nga ky virus i rrezikshëm.

 

Urime!

 

 

Shërbimi për informim

 

  • 1

    Radio