Aktuale Më shumë

Rusia ka sinjalizuar se nuk do të ndalë pushtimin e saj në Ukrainë

Prej tvteuta11:52, 17 Mars 2022

Kremlini thotë se nuk do të marrë parasysh kërkesën e gjykatës për të ndaluar pushtimin,

pasi Gjykata e Lartë e Kombeve të Bashkuara urdhëroi ndalimin e menjëhershëm.

Gjykata kishte thënë se ishte “thellësisht i shqetësuar” nga përdorimi i forcës nga Rusia.

Kremlini ka thënë se tani nuk do t’i kushtojë vëmendje urdhrit, duke akuzuar mediat perëndimore për përhapjen e “lajmeve të rreme monstruoze” lidhur me konfliktin.

Rusia goditi gjithashtu SHBA-në pasi presidenti Joe Biden etiketoi Vladimir Putinin si “kriminel lufte”.

Një zëdhënës tha se Putini është një “figurë ndërkombëtare shumë e mençur dhe e kuluturuar”.

Ata thanë gjithashtu se SHBA-ja ka bombarduar prej kohësh civilë dhe ka përdorur armë bërthamore në Japoni dhe në fund të Luftës së Dytë Botërore, Biden “nuk ka të drejtë të mbajë leksione për Rusinë”.

I pyetur për raportet e progresit në bisedimet e paqes me Ukrainën, Kremlini tha se negociatorët rusë po vendosnin “energji kolosale” në diskutime – më shumë se Ukraina.

Kushtet e Rusisë për një marrëveshje paqeje janë “absolutisht të qarta” dhe mund të ndalojnë atë që po ndodh shumë shpejtë.

  • 1

    Radio