Rajoni/Bota Më shumë

Rusia humbi 1,040 ushtarë dhe 12 tanke në një ditë në luftën e saj në Ukrainë

Prej tvteuta07:46, 17 Mars 2023

Sipas Kievit, forcat ruse vazhdojnë të pësojnë humbje të mëdha trupash dhe pajisjesh në luftën e tyre në Ukrainë.

Në një përditësim të enjten, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se 1,040 trupa ruse ishin vrarë gjatë 24 orëve të mëparshme.

Kjo e çoi numrin total të humbjeve të trupave ruse që nga fillimi i luftës në 162.560.

Aty u tha gjithashtu se Rusia kishte humbur 12 tanke dhe 11 automjete të blinduara një ditë më parë.

Kjo e çoi numrin total të humbjeve të tankeve në 3,504 gjatë rrjedhës së luftës dhe numrin e humbjeve të automjeteve të blinduara në 6,810, sipas Kievit.

Kyiv fillimisht filloi të raportonte më shumë se 1000 vdekje ditore ruse në shkurt, një shifër e cila është tejkaluar disa herë.

Shifrat e fundit të Ukrainës, për të cilat Newsweek thotë se ka kontaktuar Ministrinë Ruse të Mbrojtjes me email, nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

  • 1

    Radio