Sporti Më shumë

Ronaldo, afër një rekordi tjetër botëror

Prej tvteuta17:17, 23 Mars 2023

Cristiano Ronaldo do të vendoste rekord botëror me 197 paraqitje për Portugalinë, nëse do të luajë kundër Lihtenshtajnit të enjten nga ora 20:45. Kjo ndeshje i takon Grupit J kualifikues për Evropianin e vitit të ardhshëm dhe do të luhet në Lisbonë.

Ronaldo me 196 paraqitje për shtetin e tij e mban rekordin me më së shumti paraqitje në nivel përfaqësuesesh në Evropë.

Ai e theu rekordin e Sergio Ramosit të Spanjës që kishte 180 paraqitje. Paraqitja e fundit e Ronaldos ishte kundër Marokut në çerekfinale të Botërorit. E barazoi rekordin botëror që e mbante Bader Al-Mutawa me 196 ndeshje të luajtura për Kuvajtin. 38-vjeçari portugez mund ta vendos rekordin e vet të enjten.

  • 1

    Radio