Aktuale Më shumë

Pasoja të mëdha për futbollin: Rregulla të reja për pozicionin jashtë loje

Prej tvteuta08:21, 29 Korrik 2022

Goli i 50-të i Harry Kanes për Anglinë nuk do të pranohej sipas ligjeve të reja të pozitës jashtë loje që do të futen për sezonin e ri.

Bordi Ndërkombëtar i FA tani ka “sqaruar” udhëzimet për gjyqtarët mbi atë që përbën lojë “të qëllimshme” të topit nga mbrojtësit që rivendos lojën dhe e vendos sulmuesin në një pozicion anësor.

Goli i 50-të i Kane në Angli nuk do të kishte qëndruar sipas rregullave të reja pasi ai fillimisht ishte në pozicion jashtë loje kur topi luhej.

Rishikimi i Ifab ishte rezultat i golit fitues të Kylian Mbappes për Francën në fitoren e sezonit të kaluar në Ligën e Kombeve kundër Spanjës.

Mbrojtësi Eric Garcia u shtri për të bllokuar një top, duke vendosur pa dashje Mbappen – i cili ishte në pozicion jashtë loje kur topi u luajt fillimisht – për të shënuar.

Sipas udhëzimeve të rishikuara, kjo tani do të quhej jashtë loje.

Por, një seri shembujsh për të treguar ndryshimin midis asaj që konsiderohet e qëllimshme dhe jo e qëllimshme përfshin penalltinë barazuese të Anglisë kundër Gjermanisë muajin e kaluar, e konvertuar nga kapiteni Kane.

Kur Jack Grealish fillimisht luajti topin drejt zonës së Gjermanisë, Kane ishte përpara mbrojtësit të fundit.

Ai u luajt brenda, megjithatë, kur topi u devijua nga Lukas Klosterman pas Nico Schlotterbeck, i cili tërhoqi sulmuesin e Spurs.

Sipas interpretimit të ri, për të hyrë në fuqi të menjëhershme, pozicioni origjinal i Kane dhe fakti që Klosterman po përpiqej të ndërhynte në vend që të kalonte topin, do të thotë se ai ishte jashtë loje, duke mohuar faullin.

Në një deklaratë të përbashkët, The Ifab dhe FIFA thanë se ndryshimet pasqyronin pikëpamjen se “një lojtar që është qartësisht në një pozicion jashtë loje nuk duhet të bëhet ‘përbrenda’ në të gjitha rastet kur një kundërshtar lëviz dhe prek topin”.

Përkufizimi i lojës “të qëllimshme” tani është rishikuar për të hyrë në fuqi vetëm kur një lojtar mbrojtës “ka kontrollin e topit me mundësinë e pasimit te një shoku i skuadrës, duke fituar zotërimin e pastrimit të topit”

Një rrëmujë nga lojtari mbrojtës në rrethana të tilla, qoftë një pasim i gabuar apo i pagabuar, përsëri do të rivendosë lojën.

Zyrtarët e ndeshjes duhet të marrin parasysh se sa larg kishte përshkuar topi dhe nëse lojtari kishte apo jo një pamje të qartë të tij, si dhe shpejtësinë e topit drejt mbrojtësit.

Nëse topi ka udhëtuar në një drejtim të pritshëm përpara se të luhet dhe mbrojtësi kishte kohë për të “koordinuar lëvizjen e trupit të tij” – në thelb nëse ata nuk po reagonin instinktivisht – veçanërisht kur topi është në kuvertë, ka më shumë gjasa të gjykohet si një veprim i qëllimshëm.

Por, udhëzimi i ri nuk trajton situatën kur një mbrojtës shënon një autogol sepse ai po përpiqet të ndalojë topin që të arrijë një lojtar që është në të vërtetë në pozicion jashtë loje.

Kjo nënkupton që goli do të jepet sërish, edhe pse mbrojtësi nuk do ta kishte luajtur topin nëse sulmuesi nuk do të kërcënonte të shënonte

  • 1

    Radio