Aktuale Më shumë

Partia e Thaçit më e fuqishmja në Kosovë

Prej tvteuta16:10, 12 Dhjetor 2015

Sipas një anketimi të kryer nga organizata joqeveritare “Çohu”, Partia Demokratike e Hashim Thaçit gëzon mbështetjen më të madhe në Kosovë.

Ajo në anketim është renditur e para me 29,6% të mbështetjes, e ndjekur nga Lidhja Demokratike e Kosovës me 25,3% dhe Lëvizja Vetëvendosje me 17,1%. Mbështetje më të ulët kanë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e Ramush Haradinaj me 8,8%, NISMA me 5,8%, Lista Serbe 3,1% dhe Partia e së Drejtës me 1,3%.

Nga të anketuarit, 22,3% nuk janë të përcaktuar se për ke do të votonin. Anketimi është kryer në 1000 persona nga 38 komunat në Kosovës.

  • 1

    Radio