Aktuale Më shumë

Një vizit nga Ekipi i tennisit të Ulqinit në Shkodër

Prej tvteuta18:25, 14 Mars 2023

Ekipi i Ulqinit ne krye me Maliq Dervishin dhe Senad Tafa ku shpesh here ishin mikpritsat e jone gjate viteve te kaluar na nderuan me viziten e tyre dje tek Kompleksi Adriatic Tennis Park.

Nuk ishte si zakonisht ku ne nje pjesmarrje te tille organizohet nje turne , kesaj radhe rezultati individual nuk ishte ne radhe te pare.
Lojtaret qe moren pjes ne kete takim ishin:

Lojtaret nga Shkodra:

Edi Pelinku,Alban Hasani,Sokol Hoxha,Gezim Galiqi,Andi Bilali,Bledi Bilali,Dritan Kruja,Visar Gruda,Ardit Pacrami,Andi Mema,Rubin Smakaj,Paulin Ndoja,Ermal Dragusha,Klit Hoti,Gert Meta,Denis Bashli

Lojtaret nga Ulqini:

Maliq Dervishi,Senad Tafa,Mirso Gusinac Armend Milla,Xhabir Mustafaj,Allmir Mustafaj,Zeqo Tafic,Ardian Guci.

Disa fjal per Klubin Bellevue Ulqin.

Klubi nga Ulqini eshte nje nga klubet me te mire organizuar ne rajon me infrastrukture trenera dhe lojtare cilesore.

Nje nga themeluesit e klubit dhe njekohsisht nje nga lojtaret rekreativ me te mire ne rajon Maliq Dervishi na nderoj dje me prezencen e ti, Maliqi si femije ishte nje lojtare shume i talentuar i takon nje gjenerate te hershme te tennisit(viteve 1980-1990) ku ne pamundsi te vazhdoje karieren dhe enderren e ti qe te behet tennist profesionist, mbas disa viteve i takon nje shoqerije ku rithemeluan klubin e tennisit te Ulqinit para 15 viteve.
Maliqi tennisin akoma e dashuron dhe e luan me pasion, me nje stil dhe teknike te vecant qe i bje ne sy dhe atyre qe nuk merren shume me Tenisin, vazhdon te luaj tennis pothuajse cdo dite dhe merr pjes dhe neper turnet ITF per moshat.

Klubi bellevue i Ulqinit ka 8 fusha me dhe te kuqe, ku dy ne stinen e dimrit jane te mbyllura per stervitje gjate stineve te dimrit dhe shpesh here ishte shtepia e dyte per gjeneratat e reja nga Shkodra (Gresi Bajri Juna Dani Kejsi Lohja e shume femije te tjere nivelin e rriten duke marr pjes se bashku me trenerin e tyre).

Ne menyre organizative ne krye me Senad Tafen (Drejtor i klubit dhe Trener) i paraprine pothuajse te gjithe turneve te mundshem ne arenen nderkombetare me Tennis Europe, ITF,Fed Cup, Davis Cup, dhe turnet Profesional Futures.
Senadi ishte treneri i pare i lojtarit Skender Katana ku per nivelin e tij tek moshat U 12 dhe U 14 nuk e ka arrit asnje trener Shqiptare, nr.24 ne ranglisten U-14.

Klubi i vetem Shqipetare me lojtare Profesional ne tennis ne Rang Listen boterore Rrezart Cungu nr.594, ku shpresojme qe shume shpejt do arrij Top 200, dhe talentet Skender Katana (15 vjec) dhe Edon Ademi (9vjec).

Klubi i tennisit Bellevue eshte me meritori dhe per Trenerin i cili sterviten sportistet e vogel te Shkodres qe 10 vite Dino Mehmedoviq,i cili kontriboje ne themelimin e Fed Cup ekipit kombetare per here te pare ne histori ne Shqiperise me lojtaret Gresi Bajri Juna Dani Kejsi Lohja dhe me rezultatet me lojtaren Gresi Bajri ka rritur cilsine e lojtareve te Shqiperise ne nje nivel te cilin nuk ishte i kapshem me heret.
Gresi Bajri Fituese e 6 turneve Tennis Europe (single & Double) 2 Turneve ITF double.

Miqesija e klubit nga Ulqini dhe klubit Shkodra Tennis do vazhdoje dhe viteve te ardhshem njejt sikurse dhe fotografija te cilen na dhuruan per inagurimin e fushave te Adriatic Tenis Park ku ndermjet te dy Kalave shekullore te Rozafes dhe Ulqinit ne mes te tyre figuron fusha e Tennisit.

  • 1

    Radio